Hizmetlerimiz

Veterinerlik Hizmetleri

Mavişehir Veteriner Polikliniği:

Mavişehir Polikliniği’nde sahipsiz hayvanların tedavileri yapılmakta, ayrıca sahipsiz kedi kısırlaştırma merkezi olarak kullanılmaktadır. Hayvanseverler ve Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri ile yürütülen kedi kısırlaştırılmaları, randevu sistemi ile yapılmaktadır. Polikliniğimizde, 2 muayene odası, 1 laboratuvar, 1 operasyon salonu, müşahede bölümleri ve bürolar bulunmaktadır. Sahipsiz hayvanlara yönelik yapılan hizmetlerden ücret alınmamaktadır.

Polikliniğimiz, kan sayım cihazı, biyokimya cihazı, ultrason, röntgen gibi tıbbi cihazlarla hizmet vermektedir.

Hafta içi çalışma saatleri: 08:30-12:30 / 13:30-17:30

Cumartesi çalışma Saatleri: 08:30-13:30

Tel: (0232) 324 44 19

Bayram tatilleri ve hafta sonları bakımevimizde kalan ve tedavisi devam eden can dostlarımızın bakım ve beslenmeleri için görevli personel bulunmaktadır.

Taypark Örnekköy Nöbetci Hekim

Tel: 0549 522 01 68 (Tatil Günleri ve Bayramlarda Hizmet vermektedir.)

Acil vakalar için hafta sonları ve tatil günlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Acil Veteriner Müdahale Hekimi bulunmaktadır.

Tel: 0232 293 39 80

Örnekköy Veteriner Polikliniği:

Geçici Köpek Bakımevi’nin de bulunduğu Örnekköy Polikliniği’nde; sahipsiz köpeklerin kısırlaştırma operasyonları ile tedavileri yapılmaktadır. Yerel hayvan koruma görevlileri ile işbirliği içinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde hayvan toplama aracımızla Örnekköy Polikliniği’ne getirilen sahipsiz köpekler, öncelikle genel sağlık taramasından geçirilerek iç-dış paraziter ilaç uygulanmaktadır. Müşahede süresi sonunda kısırlaştırma operasyonu yapılan köpeklere, kulak numaraları takılarak kuduz aşıları uygulanmakta ve operasyon yaralarının iyileşmesinden sonra sahipsiz hayvan kayıt defterine kaydedilerek, alındığı adrese tekrar bırakılmaktadır. Örnekköy Polikliniği’nde bulunan bakımevindeki köpekler, yaş, cinsiyet, tedavide olanlar, sahiplendirilecekler vb. gibi gruplara ayrılmış olarak barındırılmaktadır.

Örnekköy Polikliniğimizde sıcak bir yuva bekleyen, aşıları tamamlanmış ve sağlık kontrollerinden geçirilmiş köpeklerimizi ziyaret ederek, sahiplenebilirsiniz.

At Manej Alanı:

Tay Park’ta bulunan at manej alanımız, 25x50 metre ölçüleriyle, Türkiye‘deki üzeri kapalı en büyük manej olma özelliğine sahiptir. Mavişehir Tay Park’ta bulunan at manej alanımızda, 13 yaşına kadar çocuklara (en fazla 50 kg.) at antrenörlerimiz eşliğinde, ponny atlarla gezinti yaptırılmaktadır. Hayvan sevgisinin aşılandığı ve at binişi eğitimi verilen birimde ayrıca, koyun, keçi, tavuk, tavşan ve güvercinler bulunmakta ve bu hayvanlarla çocukların temas etmesi sağlanmaktadır.

At manej alanı saatleri:

Hafta İçi Biniş Saatleri :  10.30 – 12.30 / 13.30 – 16.30

·       Pazartesi günleri biniş yoktur.

·       Hafta içi günlerde, otizmli çocukların atla terapi çalışmaları yapıldığından, gezintiler terapi çalışmalarında, sınırlı sayıda tutulmaktadır.

·       Okul gruplarının önceden randevu alması zorunludur. 20 öğrencinin kabul edildiği okul randevularında, yaklaşık 2 dk süren gezinti yapılmaktadır.

·       Eğitim amaçlı binişler, 5-13 yaş grubu çocuklara uygulanmaktadır.

 

Tel : 0 (232) 324 44 19

Celal Üner Hayvan Bakımevi:

Bakımevinde yaklaşık olarak 600 köpek bulunmaktadır. Sokakta yaşama şansı bulunmayan köpekler bakımevimizde barındırılmaktadır. Barındırılan hayvanların beslenmesi amacıyla ağırlıklı olarak makarna kullanılmakta olup ayrıca stoklarımızda bulunan kuru mama ile de takviye edilmektedir. Ekip aracımızla fabrika, okul gibi kurumlardan her gün düzenli olarak yemek toplanarak bakımevinde değerlendirilmektedir.

Barındırılan hayvanların sağlık taramaları, aşı ve paraziter uygulamaları ile kısırlaştırma operasyonları, Örnekköy Polikliniğimiz'de görevli veteriner hekimlerce, günlük olarak düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Sokağa terk edilen köpeklerin sahiplenilebilecek olanları kısırlaştırılarak, aşıları tamamlanmakta ve Örnekköy Polikliniğimiz'de bulunan sahiplendirme bölümlerinde sizleri beklemektedir.

Bakımevimizde gönüllü olarak çalışmak isteyen hayvanseverler, Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne ulaşarak, koşulları öğrenebilir ve gerekli şartları yerine getirerek, Bakımevimizde çalışabilirler.

EĞİTİM ÇALIŞMALARI 

Eğitim çalışmalarımız kapsamında ilk ve ortaöğretim kurumları ile üniversitelerden gelen talepler doğrultusunda; hayvan bakımı, beslenmesi, hayvan hakları, yerel yönetimlerin görevleri vb. konularda öğrencilere, okullarında, seminerler verilmektedir. Ayrıca, öğrenci gruplarının bakımevimizi ve hizmet birimlerimizi ziyaret ederek, hayvanlarla birebir temas etmeleri sağlanmakta, hayvan sevgisinin aşılanması yönünde uygulamalı eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Öğrencilerin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde, hayvan hakları ve kentlilik konularında yaptıkları çalışmalara, Müdürlüğümüzce her türlü katkı sağlanmaktadır.

1. Yerel Hayvan Koruma Görevlileri:

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde düzenlediğimiz eğitimlerde, Karşıyaka İlçesinde 71 gönüllüye Yerel Hayvan Koruma Görevlisi kartı verilmiştir.

Sahipsiz hayvanlar ile ilgili sorunların çözümünde ve sahipli hayvanlara yönelik yapılan kötü muamelelerin engellenmesinde, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile ortak çalışmalarımız devam etmektedir. Gelen talepler doğrultusunda, yeni eğitim kursları açarak, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri sayımızın arttırılması planlanmaktadır.

Sahipsiz hayvanlar ile ilgili olarak yaşanan sorunların vatandaşlarımızla birlikte yerinde çözümü yönünde Karşıyaka İlçesi mahalle bazında beşe ayrılmış, her alt bölge için gönüllüler belirlenmiş, görev alanları dahilinde sorumluluklar verilmiştir. Aylık toplantılar yapılarak faaliyetler denetlenmiş, gereksinimler belirlenmek suretiyle hizmet kalitesi arttırılmıştır. Mahalle bazında yapılan çalışmaların yeni katılımcılar sağlanarak genişletilebilmesi hedeflenmiştir.

2. Hayvan Sahiplendirme Çalışmaları:

Tay Park içinde oluşturulan “hayvan sahiplenme standımızda” sokağa terk edilen köpekler sergilenerek sahiplendirilmektedir. Hayvansever ve Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile ortaklaşa yürütülen çalışmada, sahiplendirme standımız hafta sonları da dahil 7 gün hizmet vermektedir. Sahiplendirilecek hayvanların sağlık kontrolleri ve aşıları yapılmakta ve hiçbir ücret talep edilmemektedir.

Hayvan sahiplenecek kişilerden T.C kimlik numarası ve ikametgâh bilgileri alınmaktadır. Sahiplenilen hayvana çip uygulanmakta ve kayıt defterine işlenerek sahiplenen kişiye imza karşılığı köpek teslim edilmektedir. Müdürlüğümüzce oluşturulan ekip ile belli dönemlerde sahiplendirilen hayvanlar yerinde kontrol edilerek uygun koşullarda bakılıp bakılmadığı incelenmektedir. Sahiplenilen hayvana kötü muamele edilmesi veya sokağa terk edilmesi durumunda sahiplenen kişi hakkında ilgili kanunlar çerçevesinde cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

3. Atla Terapi Çalışmaları:

Tay Park’ta bulunan at manej alanımız Salı ve Çarşamba günleri öğleden sonraları otizmli çocukların atla terapi çalışmalarına tahsis edilmiştir. Belirtilen günlerde normal gezinti ve binicilik eğitimleri verilmemekte; at antrenörlerimiz ve terapi çalışmasına katılan dernek ve kuruluşların uzman eğitmenleri aracılığı ile atla terapi çalışmaları uygulanmaktadır. ODER (Otizmli Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği) ve İzmir Otizm Spor Merkezi ile yürütülen çalışmalarımızın amacı otizm konusunda farkındalık yaratmak, otizmli çocuklarımızın bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlayarak, sosyal çevreleri ile buluşmalarını gerçekleştirmektir.

Atla terapi çalışmalarımız bir program çerçevesinde devam ettiği için çalışmalara katılmak isteyen ailelerin mutlaka önceden randevu alması gerekmektedir. Terapi çalışmalarımız çerçevesinde ücret alınmamaktadır.

Tel: 0 (232) 324 44 19

4. Köpek Bakım ve Eğitim Seminerleri

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, köpek sahibi olan veya olmayı düşünen vatandaşlarımıza “Köpek Bakım ve Eğitim Seminerleri” düzenlenecektir. Hafta içi 2 gün hafta sonu 1 gün olmak üzere haftanın üç günü ve her hafta düzenlenecektir.

Katılımcıların (0232) 363 77 22 dahili: 215 no’lu telefona kayıt yaptırmaları gerekmektedir.