Neler Yapabilirsiniz

Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi

Köşk, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'a ait olup, annesi Zübeyde Hanım'ın son günlerini yaşadığı ve 14 Ocak 1923'te vefat ettiği köşk olması açısından ayrı bir değer taşımaktadır. 1922 yılının Aralık ayı ortalarında Gazi'nin annesi Zübeyde Hanım, Karşıyaka'ya tren yolu ile getirilmiş ve bir hasır koltuğa yerleştirilerek Uşakizade ailesinin istasyon arkasındaki bu köşküne taşınmıştır. Büyük ihtimamla bakılan Zübeyde Hanım'a bu dönemde en yakın kişi Latife Hanım olmuştur. Köşk, eski zamanlarda bahçe içindeki çam ve palmiye ağaçları, havuzu ve yel değirmeni ile tanınmaktaydı. Daha sonra Adliye Binası ve en son Ege-Fen Dershanesi olarak hizmet verdi. Toplam alanı 2958 m² dir.

Karşıyaka Belediyesinin 2005 yılında kamulaştırdığı Latife Hanım Köşkü, 2007 yılında restorasyonunun gerçekleştirilmesi için Anıt Yapı İnşaata ihale edildi. Köşk günümüzde Latife Hanım Anı Evi olarak Karşıyakalıların hizmetine açılmıştır.

Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi, şehrimizde yaşanan 30 Ekim 2020 depreminde hasar görmesi nedeniyle kapatılmıştır. Restorasyon çalışmaları devam eden müzemizin açılışı ile ilgili kesin bir tarih verilemediği için açılmadan önce tekrar bilgi paylaşımı yapılacaktır.