Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği ‘Can Dostlar Çalıştayı’nın ardından bir sonuç bildirgesi hazırlanarak sokak hayvanları için yapılması gereken çalışmalar tek tek sıralandı. Çalıştayda yaptığı kısırlaştırma seferberliği çağrısı geniş yankı uyandıran Belediye Başkanı Yıldız Ünsal “Sonuç raporunu yol haritamız kabul edecek, can dostlarımız için Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atacağız” dedi.
Karşıyaka Belediyesi tarafından, sokak hayvanlarının geleceğini ve yapılması gereken çalışmaları değerlendirmek amacıyla düzenlenen ‘Can Dostlar Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi yayınlandı. Raporda; çalıştayda buluşan STK temsilcileri, hayvanseverler, Karşıyaka Belediyesi bürokratları ve veterinerleri tarafından ortak akılla üretilen çözüm önerilerine yer verildi. Kısırlaştırma başta olmak üzere, yerelden genele yayılabilecek çalışmaların sıralandığı raporun tamamlanmasının ardından ilk uygulamalar için harekete geçildi.
Bu kapsamda Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, çalışmalarına destek verecek gönüllülere yönelik bir eğitim planladı. Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi 11-12 Haziran tarihlerinde Karşıyaka Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek. Kontenjan sınırı olmayan eğitim için kayıtlar eğitimin hemen öncesinde salonda yapılacak.
Çalıştayda, sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa tasarısına karşı kısırlaştırma seferberliği için çağrı yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal “Çağrımıza güzel geri dönüşler aldık, desteğin daha da artacağına inanıyoruz. Sonuç bildirgemizde de bu yönde oldukça fayda sağlayacak maddeler var. Bu rapor bizim yol haritamız olacak. Adım adım hepsini hayata geçirerek Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapacağız. Hayatı ve kentimizi paylaştığımız can dostlarımızın yaşam haklarına sahip çıkacağız” diye konuştu.
Can Dostlar Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinde hayata geçirilmesi önerilen çalışmalar şöyle sıralandı;