YÖNETİMA- A A+
VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ


Müdür : Çağlayan İNANLI
Tel : 0 (232) 324 44 19
Faks: 
E-mail: veterinerisleri@karsiyaka.bel.tr
 

 
 1. GÖREV TANIMI
 
Veteriner İşleri Müdürlüğü, tüm canlıların yaşam haklarını gözeterek, çevre ve halk sağlığının korunması yönünde çalışmalarda bulunmaktadır.
 
Bu kapsamda; sahipli ve sahipsiz hayvan sağlığının korunması, hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi, özellikle sahipsiz hayvanların kısırlaştırılarak popülasyonunun kontrol altına alınması, aşı ve paraziter tedavilerinin yapılarak zoonoz hastalıklarının önlenmesi ve hayvanlardan kaynaklanan şikayetlerin değerlendirilmesine çalışılmaktadır.


İlgili Kanun ve Yönetmelikler:

 
 • 5393 sayılı Belediye Kanunu
 • 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu
 • Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği
 • 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu
 • 6343 sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin icrasına, Türk Veteriner Birliği ile Odalarının Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanun
 • Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği
 • Veteriner Hekim Muayenehane ve Poliklinik Yönetmeliği
 • 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve Yönetmelikleri
 
 1. FAALİYET ALANI
 
 1. Birimler
 
 • Veteriner İşleri Müdürlüğü:
 
Karşıyaka Belediyesi Örnekköy Şantiye Tesisleri’nde bulunmaktadır. Müdür ve büronun bulunduğu birimde resmi yazışmalar yapılmakta ve birimler arası koordinasyon sağlanmaktadır.
Tel: (0232) 363 77 22 Dahili:215
 
 • Mavişehir Veteriner Polikliniği:
Mavişehir Polikliniği’nde sahipsiz hayvanların tedavileri yapılmakta, ayrıca sahipsiz kedi kısırlaştırma merkezi olarak kullanılmaktadır. Hayvan sever ve Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri ile yürütülen kedi kısırlaştırılmaları (324 44 19 numaralı telefondan alınan) randevu  ile yapılmaktadır. Operasyonun ardından, sol kulaklarına V şeklinde çentik atılıp getiren kişiye teslim edilmektedir.
 
Müdürlüğümüze bağlı polikliniklerde sahipli hayvanlara yönelik hizmet verilmemekte olup sahipsiz hayvanlara verilen hizmetlerden ücret alınmamaktadır.
 
Polikliniğimiz ’de 2 muayene odası, 1 laboratuar, 1 operasyon salonu, müşahede bölümleri ve bürolar bulunmaktadır. Polikliniğimiz, kan sayım cihazı, biyokimya cihazı, ultrason, röntgen gibi tıbbi cihazlarla hizmet vermektedir.
 
Kış Saati Uygulaması, Hafta İçi Çalışma Saatleri: 08:00-12:00 / 13:00-17:00

Yaz Saati Uygulaması, Hafta İçi Çalışma Saatleri: 08:30-12:00 / 13:00-17:30
 


12-13 Haziran 2010 tarihinde geniş sanatçı grubunun katılımı ile yapılan Can Dostum Şenliği ile hizmete giren Tay Park alanı içinde, poliklinik dışında, bir at manej alanı, çocuk oyun parkı, kafeterya, at padokları, evcil hayvan parkı bulunmaktadır. At manej alanında altı adet pony at ile çocuklara biniş eğitimi hizmeti sunulmaktadır. Yine Tay Park’ta bulunan Evcil Hayvan Bölümü’nde, kamerun koyunu, cüce keçi, beç tavuğu ve diğer tavuk ırkları, tavşan, güvercin gibi hayvanlar bulunmaktadır.
 
 
 •  Örnekköy Veteriner Polikliniği:
 
Geçici Köpek Bakımevi’nin de bulunduğu Örnekköy Polikliniği’nde; sahipsiz köpeklerin kısırlaştırma operasyonları, tedavileri ile barınağa terkedilen köpeklerin sahiplendirmeleri yapılmaktadır. Polikliniğimiz'de  1 muayene odası, 1 operasyon salonu, Yoğun bakım bölümü (halen yapım aşamasındadır) traş ve yıkamanın yapıldığı banyo, padoklar, müşahade kafesleri ve sahiplendirme bölümleri bulunmaktadır. Yerel hayvan koruma görevlileri ile işbirliği içinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde hayvan toplama aracımızla Örnekköy Polikliniği’ne getirilen tüm sahipsiz köpekler kaydedilir, iç ve dış parazit ilaçları uygulanır ve 10 gün gözlem altında tutulur.  Bu süreçte hasta olduğu belirlenen köpeklerin tedavileri yapılır, bitiminde köpekler kısırlaştırılır, kuduz aşıları yapılır,  sol kulaklarına üzerinde numaraları bulunan küpeler takılarak  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu doğrultusunda alındıkları ortama adrese tekrar bırakılmaktadır. Örnekköy Polikliniği’nde bulunan bakımevindeki köpekler, yaş, cinsiyet,  tedavide olanlar, sahiplendirilecekler vb. gibi gruplara ayrılmış olarak barındırılmaktadır.
 • At Manej Alanı:
 
Mavişehir Tay Park’ta bulunan at manej alanımızda 13 yaşına kadar çocuklara (en fazla 50 Kg.) at antrenörlerimiz eşliğinde ponny atlarla gezinti yaptırılmaktadır. Hayvan sevgisinin aşılandığı ve at binişi eğitimi verilen birimde ayrıca koyun, keçi, tavuk, tavşan ve güvercinler bulunmakta ve bu hayvanlarla çocukların temas etmesi sağlanmaktadır.
 
At manej alanı çalışma saatleri:
 
10=oo/12=oo
16=oo/19=3o
 

***At manej alanı PAZARTESİ günleri kapalıdır.

***SALI ve ÇARŞAMBA günleri öğleden sonra otizmli çocukların at'la terapi çalışmaları yapıldığından belirtilen zamanlarda ücretli gezinti hizmeti verilmemektedir.

***At gezinti binişleleri belirtilen saatler arasında yapılmakta olup, yaklaşık 5 dk süren gezinti ücreti 5 TL dir.

***Okul gruplarının önceden randevu alması zorunludur. 20 öğrencinin kabul edildiği okul randevularında yaklaşık 2 dk süren gezinti ücreti öğrenci başına 1 TL dir.

***Eğitim amaçlı binişler 5-13 yaş grubu çocuklara uygulanmaktadır. Ayda 4 biniş yapılan eğitim paketinde her biniş yaklaşık 20 dk sürmekte olup paket ücreti 50 TL dir. Eğitim paketi için randevu alınması zorunludur.

 
Tel: 0 (232) 324 44 39
 
 
 • Celal Üner Hayvan Bakımevi:
 
Bakımevimizde yaklaşık olarak 600 köpek bulunmaktadır. Sokakta yaşama şansı bulunmayan köpekler bakımevimizde barındırılmaktadır. Barındırılan hayvanların beslenmesi amacıyla ağırlıklı olarak makarna kullanılmakta olup ayrıca stoklarımızda bulunan kuru mama ile de takviye edilmektedir. Ekip aracımızla fabrika, okul gibi kurumlardan her gün düzenli olarak yemek toplanarak bakımevimizde değerlendirilmektedir.


Barındırılan hayvanların sağlık taramaları, aşı ve paraziter uygulamaları ile kısırlaştırma operasyonları Örnekköy Polikliniğimiz ‘de görevli veteriner hekimlerce günlük olarak düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Sokağa terk edilen köpeklerin sahiplenilebilecek olanları kısırlaştırılarak aşıları tamamlanmakta ve Örnekköy Polikliniğimiz ‘de bulunan sahiplendirme bölümlerinde sizleri beklemektedir.

       
Sahipsiz hayvanlar ile ilgili yapılan tüm çalışmalar Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ve hayvan sever gönüllü vatandaşlarımızla birlikte koordinasyon içinde yürütülmektedir.

Bakımevimizde gönüllü olarak çalışmak isteyen hayvan severler Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne ulaşarak koşulları öğrenebilir ve gerekli şartları yerine getirmek suretiyle bakımevimizde gönüllü olarak çalışabilirler.
Eğitim çalışmalarımız kapsamında ilk ve ortaöğretim kurumları ile üniversitelerden gelen talepler doğrultusunda; hayvan bakımı, beslenmesi, hayvan hakları, yerel yönetimlerin görevleri vb. konularda öğrencilere okullarında seminerler verilmektedir. Ayrıca öğrenci gruplarının bakımevimizi ve hizmet birimlerimizi ziyaret ederek hayvanlarla birebir temas etmeleri sağlanmakta, hayvan sevgisinin aşılanması yönünde uygulamalı eğitim çalışmaları yapılmaktadır.
Öğrencilerin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde hayvan hakları ve kentlilik konularında yaptıkları çalışmalara Müdürlüğümüz ’ce her türlü katkı sağlanmaktadır.
 
2.Eğitim Çalışmaları:
 
 Eğitim çalışmalarımız kapsamında ilk ve ortaöğretim kurumları ile üniversitelerden gelen talepler doğrultusunda; hayvan bakımı, beslenmesi, hayvan hakları, yerel yönetimlerin görevleri vb. konularda öğrencilere okullarında seminerler verilmektedir. Ayrıca öğrenci gruplarının bakımevimizi ve hizmet birimlerimizi ziyaret ederek hayvanlarla birebir temas etmeleri sağlanmakta, hayvan sevgisinin aşılanması yönünde uygulamalı eğitim çalışmaları yapılmaktadır.
 
Öğrencilerin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde hayvan hakları ve kentlilik konularında yaptıkları çalışmalara Müdürlüğümüz’ce her türlü katkı sağlanmaktadır.
 
 
 • Yerel Hayvan Koruma Görevlileri:
 
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde düzenlediğimiz eğitimlerde, Karşıyaka İlçesi’nde, 184 gönüllüye “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi” kartı verilmiştir.


Sahipsiz hayvanlar ile ilgili sorunların çözümünde ve sahipli hayvanlara yönelik yapılan kötü muamelelerin engellenmesinde Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile ortak çalışmalarımız devam etmektedir. Gelen talepler doğrultusunda yeni eğitim kursları açarak Yerel Hayvan Koruma Görevlileri sayımızın arttırılması planlanmaktadır.


Sahipsiz hayvanlar ile ilgili olarak yaşanan sorunların vatandaşlarımızla birlikte yerinde çözümü yönünde Karşıyaka İlçesinde, mahalle bazında gruplar oluşturulmuş, her alt bölge için gönüllüler belirlenmiş, görev alanları dahilinde sorumluluklar verilmiştir. Aylık toplantılar yapılarak faaliyetler denetlenmiş, gereksinimler belirlenmek suretiyle hizmet kalitesi arttırılmıştır. Mahalle bazında yapılan çalışmaların yeni katılımcılar sağlanarak genişletilebilmesi hedeflenmiştir.
İl Hayvanları Koruma Kurulunun 27.03.2012 tarih 24 nolu kararının 4. Maddesine göre; İl genelindeki başvuruların değerlendirilmesi açısından Mart, Haziran ve Ekim aylarında olmak üzere yılda 3 defa Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimlerini Karşıyaka Belediyesi olarak düzenlemekteyiz. Eğitime katılmak isteyen vatandaşların Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne telefon ile isimlerini kaydettirmeleri yeterli olmaktadır.    
 
 • Hayvan Sahiplendirme Çalışmaları:
 
Tay Park içinde oluşturulan “ Hayvan sahiplenme standımızda” sokağa terk edilen köpekler sergilenerek sahiplendirilmektedir. Hayvansever ve Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile ortaklaşa yürütülen çalışmada, sahiplendirme standımız hafta sonları da dahil 7 gün hizmet vermektedir. Sahiplendirilecek hayvanların sağlık kontrolleri ve aşıları yapılmakta ve hiçbir ücret talep edilmemektedir.
 
Hayvan sahiplenecek kişilerden T.C Kimlik Numarası ve ikametgâh bilgileri alınmaktadır. Sahiplenilen hayvana çip uygulanmakta ve kayıt defterine işlenerek sahiplenen kişiye imza karşılığı köpek teslim edilmektedir. Müdürlüğümüz ‘ce oluşturulan ekip ile belli dönemlerde sahiplendirilen hayvanlar yerinde kontrol edilerek uygun koşullarda bakılıp bakılmadığı incelenmektedir. Sahiplenilen hayvana kötü muamele edilmesi veya sokağa terk edilmesi durumunda sahiplenen kişi hakkında ilgili kanunlar çerçevesinde cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.
 
 
 • At’la Terapi Çalışmaları:
 
Tay Park’ta bulunan at manej alanımızda hafta içi 4 gün (Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) Otizmli Çocukların At’la terapi çalışmaları yapılmaktadır. Belirtilen günlerde normal gezinti ve binicilik eğitimlerin yanında; at antrenörlerimiz ve terapi çalışmasına katılan dernek ve kuruluşların uzman eğitmenleri aracılığı ile atla terapi çalışmaları uygulanmaktadır. ODER ( Otizmli Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği) ile yürütülen çalışmalarımızın amacı “otizm” konusunda farkındalık yaratmak, otizmli çocuklarımızın bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlayarak, sosyal çevreleri ile buluşmalarını gerçekleştirmektir.

At’la terapi çalışmalarımız bir program çerçevesinde devam ettiği için çalışmalara katılmak isteyen ailelerin mutlaka önceden randevu alması gerekmektedir. Terapi çalışmalarımız çerçevesinde ücret alınmamaktadır.

Tel : 0 (232) 324 44 19
 
 • Köpek Bakım ve Eğitim Seminerleri:
 
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, köpek sahibi olan veya olmayı düşünen vatandaşlarımıza “Köpek Bakım ve Eğitim Seminerleri” düzenlenecektir. Hafta içi 2 gün hafta sonu 1 gün olmak üzere haftanın üç günü ve her hafta düzenlenecek olan eğitimlere katılmak isteyenlerin (0232) 363 77 22 dahili: 215 no’lu telefona kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
 
 • Başıboş At’lar İle Mücadele:
           İl Hayvanları Koruma Kurulu’nun 26.05.2010 tarih 18 nolu kararınca ilçemiz sınırlarında başıboş olarak tespit edilen atlar Hayvan yakalama ekibi ve Zabıta ekibimizce el konularak Bornova Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığına teslim edilmektedir.
 •  Pet Shop Çalışmaları:
Karşıyaka Belediyesi Meclisi’nin 03.01.2013 tarih ve 6 No’lu Karar’ı ile;
Belediyemiz sınırlarındaki sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalarımızı 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde üst düzeyde sürdürme çabalarımıza rağmen, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilçemizde de sahipsiz hayvan sayısı artmaktadır. Kısırlaştırma operasyonları ile üremelerinin kontrol altına alınarak popülasyon artışı durdurulmaya çalışılsa da, kayıt dışı yeni hayvan sahiplenilmesi ve bunların bir bölümünün sahipleri tarafından sokaklara terk edilmeleri tüm çalışmaları olumsuz yönde etkilemektedir.
            İlçemiz sınırlarında sahipli hayvanların kayıt altına alınabilmesi ve sokaklara terk edilmelerinin engellenmesi amacıyla;
           
 1.    Tüm sahipli hayvanlara ( kedi – köpek ) chip takılması ve Belediyeye kayıt ettirilmesi,
 2.    08.10.2011 tarih ve 28078 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ev ve Süs Hayvanı Satış Yerleri Hakkındaki Yönetmelik kapsamında 31.12.2012 tarihine kadar gerekli düzenlemeleri yapmamış olan Pet-Shopların iş yeri ruhsatları için gerekli yasal çalışmaların yapılması,
 3.    Kedi – köpek satışı yapan Pet-Shopların sattıkları hayvanı chipleterek Belediye kayıtlarının yapılması için Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bildirmesi,
 4.    Pet-shoplar için işyeri ruhsatı başvurularında, işyeri sahibinden yukarıda belirtilen konulara uyacağına dair taahhütname alınması,
   Yönünde karar alınmış olup konu ile ilgili Belediyemiz sınırları içerisindeki tüm Pet Shop Sahiplerine yukarıda belirtilen karar yazı olarak bildirilmiştir. Karar neticesinde bu uygulamaya en kısa süre içerisinde geçilecektir.
 
 1. ORGANİZASYON ŞEMASI
 
Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı bir Müdür (veteriner hekim), bir memur, beş veteriner hekim, iki veteriner sağlık teknikeri, bir at antrenörü, bir at antrenör yardımcısı, iki zabıta komiseri, iki büro elemanı, dört şoför, on iki işçi olmak üzere toplam 31 personel ile yürütmekteyiz.


Müdürlüğümüze ait tam donanımlı bir veteriner ambulansı, bir tanesi modern donanımlı olmak üzere 2 adet müdahale aracı ve bir kasalı kamyonet (hizmet aracı) bulunmaktadır. İlçemiz dahilinde bulunan başıboş atlara müdahale edebilmek amacıyla bir adet at nakil römorku araç filomuza dahil edilmiştir.
 
 
Yazdır
Karşıyaka Belediyesi meclis toplantılarını ve etkinliklerimizi canlı olarak izleyebilirsiniz. Canlı olarak izleyebileceğiniz yayınlarımız için herhangi bir eklenti ve özel işlem yapmanıza gerek olmayıp, yalnızca linke tıklamanız yeterlidir.
Karşıyaka Belediyesi’nin barındırdığı sahipsiz ve korumaya muhtaç hayvanları, sitemiz üzerinden sahiplenebilir ve birbirinden sevimli dostlarımıza daha sevgi dolu bir yaşam hakkı tanıyabilirsiniz.


kodu: 11
2 Aylık kızımız yeni ailesini arıyor....
kodu: 003
Korsan Erkek, 2 Aylık oğlumuz yeni yuvasını arıyor ...
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
* Adınız Soyadınız : 
* Cep Telefonunuz : 
* E-Posta Adresiniz : 
ANKET
Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Beğendim
Beğendim
İyi
Daha İyi Olabilirdi
Yetersiz
HİZMETLERİMİZ
BİLGİ HİZMETLERİ
SOSYAL ÇALIŞMALAR
PROJELER
YÖNETİM