YÖNETİMA- A A+
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRLÜĞÜ

Müdür: Mehmet TURAN
Tel: 0 (232) 399 41 93 - 94
Faks: 0 (232) 399 43 72
E-mail: emlakistimlak@karsiyaka.bel.tr
 
 1. GÖREV TANIMI
 
Emlak ve İstimlak Müdürlüğü Kamulaştırma işlemlerini, 2981/3290 sayılı İmar Affı Yasası kapsamında hak sahibi olanlara tapu verme işlemlerini, Belediyemiz’e ait taşınmazların 2886 sayılı Devlet İhale Yasası kapsamında satışı, kiraya verilmesi, ihtiyaç halinde kiralama işlemlerini, yine Belediyemiz’e ait taşınmazların takas, tahsis ve sınırlı ayni hak tesis işlemlerini, belediyenin hisseli taşınmazları ve yol fazlası yerlerin Meclis ve Encümen kararları doğrultusunda satış işlemlerini ve lojman tahsis işlemlerini yapar.
 
 1. FAALİYET ALANI
 
 • 5 yıllık İmar Programı ve İmar Planı’nda Genel Hizmet Alanı olarak ayrılan ve Kamunun yararı için öncelikli olan gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetindeki yerlerin 2942/4650 sayılı Kamulaştırma Yasasına göre kamulaştırmasını yapmak.
 
 • 2981 sayılı İmar Affı Yasası kapsamında kalan gecekondu hak sahiplerine tapu tahsislerinin yapılması.
 
 • Diğer kamu kurumları adına kayıtlı olan taşınmazların, imar planındaki amacına uygun olarak yasalar doğrultusunda Belediyemiz adına devir işlemlerinin yapılması.
 
 • İmar planında kamu kurumlarına ayrılan alanda kalan Belediyemiz’e ait taşınmazların Belediyemiz Meclisince alınacak karar doğrultusunda devir veya tahsis işlemlerinin yapılması.
 
 • Belediyemiz mülkiyetinde bulunan ve kamu hizmetlerine tahsis edilmemiş hisseli ve müstakil parsellerin Belediyemiz Meclisince alınan karar doğrultusunda 3194 Sayılı İmar Kanunu ve 2886 Sayılı Devlet İhale Yasası’na göre satış işlemlerinin yapılması.
 
 • Mülkiyeti Belediyemiz’e ait olan yerlerin 2886 Sayılı Devlet İhale Yasasına göre kiraya verilmesi ve Belediyemiz tarafından kullanılmak üzere taşınmazların kiralama işlemlerinin yapılması.
 
 • 2946 Sayılı Kamu Konutları Kanunu ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda, Belediyemiz’e ait lojmanların memur personelimize tahsis işlemlerinin yapılması.
 
 1. Kamulaştırma İşlemleri:
 
İmar planında yol, yeşil alan, park, pazar yeri, semt spor ve oyun alanı, belediye hizmet alanı, otopark, vb. olarak kamu hizmetine ayrılan alanlara rastlayan gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan ve kamu ihtiyacı için öncelikli olup, çalışma programımızda olan taşınmazların kamulaştırılması.


 1. Arsa Tahsis İşlemleri:
 
İmar planında yapı adasında kalan mülkiyeti Belediyemiz’e ait taşınmazlar üzerinde bulunan 2981 sayılı İmar Affı Yasası kapsamında kalan, tespit ve değerlendirme işlemleri yapılan gecekonduların hak sahiplerine tapu tahsislerinin yapılması.


İstenen Belgeler:
 
 • Dilekçe
 • İmar Affı Müracaat Dosyası
 • Nüfus Cüzdanı
 
 1. Hisseli Arsa Satış İşlemleri:
 
Belediyemiz mülkiyeti bulunan ve kamu hizmetlerine tahsis edilmemiş imar planında yapı adasında kalan hisseli durumdaki taşınmazların diğer hissedarların talebi üzerine yasalar doğrultusunda satış işlemlerinin yapılması.


İstenen Belgeler:


 • Dilekçe
 • Tapu Senedi
 • İmar Durumu Belgesi
 
 1. ORGANİZASYON ŞEMASIYazdır
Karşıyaka Belediyesi meclis toplantılarını ve etkinliklerimizi canlı olarak izleyebilirsiniz. Canlı olarak izleyebileceğiniz yayınlarımız için herhangi bir eklenti ve özel işlem yapmanıza gerek olmayıp, yalnızca linke tıklamanız yeterlidir.
Karşıyaka Belediyesi’nin barındırdığı sahipsiz ve korumaya muhtaç hayvanları, sitemiz üzerinden sahiplenebilir ve birbirinden sevimli dostlarımıza daha sevgi dolu bir yaşam hakkı tanıyabilirsiniz.


kodu: 11
2 Aylık kızımız yeni ailesini arıyor....
kodu: 003
Korsan Erkek, 2 Aylık oğlumuz yeni yuvasını arıyor ...
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
* Adınız Soyadınız : 
* Cep Telefonunuz : 
* E-Posta Adresiniz : 
ANKET
Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Beğendim
Beğendim
İyi
Daha İyi Olabilirdi
Yetersiz
HİZMETLERİMİZ
BİLGİ HİZMETLERİ
SOSYAL ÇALIŞMALAR
PROJELER
YÖNETİM