26.10.2016

Karşıyaka, "Zübeyde Hanım Nikah Evi'ne" Kavuşuyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşkulu ve renkli etkinliklerle kutlamaya hazırlanan Karşıyaka Belediyesi, anlamlı bir isim verme törenine de imza atacak. Karşıyaka Nikah Sarayı’nın adını ‘Zübeyde Hanım Nikah Evi’ olarak değiştireceklerini açıklayan Başkan Akpınar, “Bizim sarayımız yok, evimiz var. 27 Ekim Perşembe günü, saat 17.00’de herkesi evimize, isim verme törenine bekliyoruz” dedi.

Karşıyaka Emanetine Sahip Çıktı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabrinin bulunduğu Karşıyaka, en değerli emanetine bir kez daha sahip çıktı. Karşıyaka Belediyesi, İzmir’in en gözde evlendirme dairelerinden biri olan Karşıyaka Nikah Sarayı’nın adını, ‘Zübeyde Hanım Nikah Evi’ olarak değiştirme kararı aldı. Cumhuriyet’in 93. kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenecek isim verme töreni; 27 Ekim Perşembe günü saat 17.00’de, Nikah Sarayı’nda yapılacak. Konuklar, etkinlikte 60 yıllık evli gelin ve damadın mutluluğuna da ortak olacak. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, çiftin nikahını tazeleyecek.

Coşku Sokağa Taşınacak

Karşıyaka Belediyesi, 28 Ekim’de düzenleyeceği kortej yürüyüşü ile Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu sokaklara da taşıyacak. Saat 19.30’da belediye önünde bir araya gelecek olan vatandaşlar, hep birlikte Çarşı’dan geçerek Karşıyaka İskele’ye yürüyecek. Saat 20.00’de de Karşıyaka İskelesi yanında, Cumhuriyet Türküleri Konseri yapılacak.

Akpınar: Sarayımız Yok, Evimiz Var

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Her zaman söylüyorum; ben saraylardan değil, sokaklardan geldim. 'Bizim sarayımız yok, evimiz var' diyoruz. Bu anlayışla da Nikah Sarayı’nın adını, Atatürkçü ve halkçı kimliğimize yakışan bir isimle; ‘Zübeyde Hanım Nikah Evi’ olarak değiştiriyoruz. Tüm yurttaşlarımızı 27 Ekim’de gerçekleştireceğimiz isim verme törenine, ardından da 28 Ekim’de Cumhuriyet coşkusunu yaşayacağımız fener alayımıza bekliyoruz” dedi.