17.01.2015

İş Dünyası Karşıyaka'da Buluştu

İzmir’in ekonomisine yön veren sanayici ve iş adamları, Karşıyaka’da buluştu. Karşıyaka Belediyesi tarafından organize edilen geniş katılımlı toplantıda, Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da konuşmacı olarak yer aldı. Oran “Türkiye iyi yönetilmiyor” dedi. Başkan Akpınar ise “Kooperatifçiliğe önem verilmeli, üretici canlandırılmalı” mesajı verdi.

SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI KATILDI
Kent Restoran’da gerçekleşen ekonomi zirvesine; İzmir’in pek çok ekonomi kurum ve kuruluşundan başkanlar ile temsilciler, CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter ve Karşıyaka İlçe Başkanı Mustafa Özuslu katıldı. Kentteki ve Türkiye’deki ekonomik gelişmelerin masaya yatırıldığı gecede, sorunlar ve çözüm önerileri sıralandı. Milletvekili Umut Oran ve Başkan Akpınar’ın konuşmasının ardından söz alan sanayici ve iş adamları, yapılması gerekenleri ve siyasetten beklentilerini anlattı.

“KOOPERATİFÇİLİĞİ ÖNEMSİYORUZ”
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, işsizlik rakamlarının, İzmir’de de önemli ölçüde arttığını belirterek “İthalata dayalı ekonomi sistemi üreticiyi öldürüyor ve işsizlik artıyor. Adliyelerde bekleyen icra dosyaları 1 milyonu aştı. Gelir dağılımındaki makas iyice açılıyor. Belediye olarak kooperatifçiliği ve yerli üreticiyi önemsiyoruz, işbirliği yapıyoruz. Kadınlarımız ve çocuklarımız için kooperatifçilik girişimlerinde bulunuyoruz. Bu sayede yerli ekonominin kalkınmasını sağlıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İYİ YÖNETİLMİYOR”
Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ise sözlerine, Avrupa Konseyi’nin 12 Yıldız Şehri Ödülü’nü almaya hak kazanan Karşıyaka Belediyesi’ni kutlayarak başladı. Türkiye ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini belirten Oran “Türkiye iyi yönetilmiyor. İşçi de, emekçi de, akademisyen de, siyasetçi de, sanayici de mutsuz. Yönetim sisteminde önemli eksiklikler var. Ekonomimiz güçlü olmalı ama temel hak ve özgürlüklerimizi de geliştirmeliyiz. Gelir dağılımındaki makası daraltmalı ve insanlarımızı refaha kavuşturacak politikalar üretmeliyiz” diye konuştu.