Cumhuriyet Mahallesi Dönüşüyor

Karşıyaka Belediyesi, Cumhuriyet Mahallesi’nde, heyelan tehlikesi nedeniyle ‘Riskli Alan’ ilan edilen 26 bin metrekarelik alan için kentsel dönüşüm projesi hazırladı.152 bağımsız birimde, yaklaşık 500 kişinin yaşadığı bölge için modern konutlar, yeşil alanlar, park ve otoparklar tasarlandı.

Modern Konutlar

Cumhuriyet Mahallesi’nde, eski taş ocağının bulunduğu bölgede, birkaç yıl önce, aşırı yağışlara bağlı olarak heyelan ve kaya düşmesi yaşandı. Yaklaşık 26 bin metrekarelik alanda yaşayan 500 vatandaş için geçici ve kalıcı çözümler üretildi. Alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Riskli Alan ilan edildi ve planlama yetkisi Karşıyaka Belediyesi’ne verildi. Arazinin jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmalarını tamamlayan belediye, Cumhuriyet Mahallesi’nin çehresini değiştirecek bir kentsel dönüşüm projesi hazırladı.

Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Cumhuriyet Mahallemizde, heyelan ve kaya düşme tehlikesi nedeniyle zorluk yaşayan bu bölgeyi baştan yaratacağız. Halkı da sürece katarak, sorunsuz bir dönüşüme imza atacağız. Karşıyakalılar, daha modern konutlarda ve sağlıklı yaşam alanlarında hayatlarını sürdürmeyi sonuna kadar hak ediyor. Biz de bunun için hizmet ediyoruz” dedi.