Tay Park

Karşıyaka Belediyesi tarafından Mavişehir’de 2010 yılında hizmete sunulan Tay Park, bir dinlenme alanı olmanın ötesinde bir konsepte sahip, çok özellikli bir proje olarak dikkat çekmektedir.Tay Park, apartmanlar arasında yaşayan çocukları doğayla ve hayvan sevgisiyle tanıştırıyor. Parkın birbirinden şirin pony atlarına, Kamerun koyununa, cüce keçiye, güvercin ve tavuklara dokunarak, hayvan sevgisini öğrenen minikler soluğu daha sonra oyun parkında alıyor. Gün boyunca gönüllerince eğlenme fırsatı bulan çocuklarını keyifle izleyen ebeveynlere ise, Tay Park Kafeterya’da lezzetli tatlar sunuluyor.Park içindeki At Binme Manej Alanı özellikle çocuklardan yoğun ilgi görmektedir.At Binme Manej Alanı’nın ilk maskotu Karamel kısa sürede çocukların sevgilisi haline gelmeyi başardı. 2011 yılında anne olan Karamel’in bu ünvanını sevimli yavrusu Karşıyaka şimdiden elinden almayı başararak, Tay Park’ın yeni maskotu oldu.

Otistik Çocuklara Atla Terapi

 Sağlıklı Kentler Birliği’nden “En İyi Sağlıklı Şehir Uygulaması Jüri Özel Ödülü”nü alan Tay Park, at binme manej alanıyla, otistik çocuklara da hizmet veriyor. Haftanın dört günü otistik çocuklar, uzmanlar eşliğinde at binerek, terapi görüyor.Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı, kurulduğu günden bu yana devam eden uygulamanın geri dönüşümünün de olumlu olduğunu belirterek, “2 yıldır Tay Park’taki manej alanında at binen otistik çocuklarımızın olumlu yönde gelişim gösterdikleri uzmanlar tarafından da gözlemlenmektedir. Pazartesi hariç 4 gün Tay Park’a gelen otistik çocuklar, hafta içi sakin olmasından dolayı da rahat ediyor.” dedi.

Sahipsiz Hayvanlara “Tam Teşekküllü” Hizmet

Şehrin ortasında bambaşka bir dünyanın kapılarını açan Tay Park, Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün içinde tam teşekküllü ameliyathanenin de bulunduğu polikliniği ile sahipsiz hayvanlara ücretsiz hizmet veriyor.Karşıyaka Belediyesi’nin hayvan ambulanslarıyla polikliniğe getirilen sahipsiz hayvanlar burada hem tedavi ediliyor, hem de sağlık kontrollerinden geçiriliyor.Tay Park’ın içindeki “Sahiplenme Standı” ise, sahipsiz hayvanları yeni yuvalarıyla buluşturuyor.