Başkanın Mesajı

Biz büyük bir aileyiz

Yurtsever Hemşerilerim,

Adı silah, savaş ve kanla anılan Ortadoğu’nun dibinde, yüzünü çağdaş ve evrensel insanlık değerlerine dönmüş, duruşunu “Yurtta Barış, Dünyada Barış” olarak tanımlayan bir ülkeyiz. Ne yazık ki iç ve dış unsurlar, bu paha biçilemez niteliğimizi tehdit etmekte, bizi bu değerlerden döndürmeye ve bu kanayan yaranın bir parçası haline getirmeye çalışmaktadır.

Emperyalizmin bölücü ve gerici çetelerine karşı, varlığımızı, sınırlarımızı ve değerlerimizi korumaktan daha doğal bir şey olamaz. Yıllardır gençlerimiz başta olmak üzere, nice insanımızı yitirdiğimiz, her birini onurla andığımız şehitlerimize yandığımız bu süreç, şimdi bizi Afrin Harekâtına zorunlu bırakmıştır. Bugünler ayrışmanın, siyasi ikbal peşinde koşmanın değil, birlik ve bütünlüğümüzü birbirimize anımsatma günleridir. Bir yerde başarı peşinde koşarken, hayatın diğer alanlarındaki kazanımlarımızı yitirmemek zorundayız. Bunların başında da düşünce ve ifade özgürlüğü ile yurttaşlık hak ve sorumluluklarımız gelmektedir. Ötekileştirme, nefret dili, bilgi kirliliği, verilen mücadelenin Türkiye Cumhuriyeti ve ayrımsız biçimde tüm yurttaşları için verildiğinin unutulması, hepimizin itiraz etmesi gereken olumsuzluklardır. Çağdaş, laik ve demokrat değerlerimize bugün daha çok sahip çıkmak, çevresinde toplanmak zorundayız.

Karşıyaka ve onun en büyük demokratik kitle örgütü olan Karşıyaka Belediyesi, bu duyarlılıkları unutmadan, her zamanki çalışkanlığı ve sorumluluğu ile çalışmaktadır. İnsana ve kente, doğası, tarihi, sosyal ve kültürel değerleri ile ihtiyaçlarına, bütüncül bir bakışla yaklaşan “sosyal belediyecilik” felsefemizle, proje ve uygulamalarımıza her gün bir yenisini ekliyoruz. Hayatın her alanını, Karşıyaka’ya ve her yaştan hemşerimize yakışır biçimde kucaklamak, kolaylaştırmak, çağdaşlığın gereklerine uygun hizmetlerle sunmak ve farkındalık yaratmak asal hedefimizdir. Çalışmalarımızı birlikte gerçekleştiriyor, sağladıkları konforla ve her biri “rol model” olan projelerimizin kazandığı ödüllerle birlikte mutlu oluyoruz. 

Çağdaş kent ve kentlilik değerlerinden biri de, tüm canlılarıyla doğaya, ortak evimiz olan çevreye özen göstermektir. Dünyanın modern kentleri gibi, Karşıyaka da geleneksel “çöp” anlayışını bırakmış, yerine “atık” kavramını koymuştur. Her atığın mutlaka bir “geri dönüşüm” değeri taşıdığına inanıyoruz. Böyle bir yaklaşım, çevre kirliliğini engellemekten karbon izlerimizi azaltmayı, ekonomik savurganlıktan kurtulup çağdaş tüketim bilincine ulaşmamızı hedeflemektedir. “Çöp tenekesi” algısını yıkan ve birer kent mobilyasına dönüşen yemyeşil konteynırlarımız, atıklarımızı cinslerine göre ayrıştırarak bırakacağımız ve böylece geri dönüşüm hızımızı kolaylaştıracak toplama ünitelerimiz, Atık Getirme Merkezimiz ve Çöp Transfer İstasyonumuz yanında, başta çocuklarımız ve gençlerimiz için düzenlediğimiz farkındalık yaratma kampanyalarımızla, bugün çok önemli bir noktadayız. Dergimizde konuyu ayrıntılı biçimde okuyacak, bilgileneceksiniz. Geri dönüşüme 18 ayda 103 tonluk bir katkı sunan Karşıyaka, kuşkusuz bununla yetinmeyecektir. 

Biz büyük bir aileyiz. Bunu eğitimden bilime, spordan sanata her alanda gösteren “Aktif Şehir” Karşıyaka, çevre duyarlığı konusunda da, bölgemize ve ülkemize örnek olacaktır. “Ne de olsa Karşıyaka!” sözünü, bir de bu alanda göstermek üzere, hepinizi dayanışmaya çağırıyorum.

Sevgi, saygı ve umut dolu dileklerimle, hepinizi selamlıyorum.

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı

http://www.karsiyaka.bel.tr/tr/baskan/baskanin-mesaji