Başkanın Mesajı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka’sı

Yurtsever Hemşerilerim,

Dünyanın hangi coğrafyasında, baharlar yazlar adı “Cumhuriyet” olan bir çiçek açtırıp, her mevsime ülkesinin adı verilir? Bunun yanıtı 19 Mayıs’tan başlayıp 29 Ekim’e, Samsun’dan başlayıp, kadim Anadolu’nun rüzgârlarında dolaşarak 9 Eylül’de İzmir’e ulaşacak bir yolculuktadır. Her gününü, her yıl aynı coşkuyla ve Karşıyaka farkıyla kutladığımız, adına “Türkiye Cumhuriyeti” dediğimiz o muhteşem çiçekten söz ediyorum.

Şimdi aylardan Kasım’dır. Bu serüvenin mimarı, savaşta Başkomutanı, barışta Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kalbimizde sonsuzluğa kavuşması, Kasım’ın 10’unu yasa, minnete, saygıya, vefaya ve nihayet izinden asla ayrılmayacağımıza dair büyük sözlere ve kararlılığa dönüştürmüştür.

Bütün bunları algılamak ve içselleştirmek, Büyük Önderin tarihsel ve evrensel değerinin hakkını vermek için, öyle büyük ideolojilere, uzun uzun düşünmeye gerek yoktur. Bunlar için ahlak, vicdan, kısaca insan olmak yeter.

Aydınlanmanın büyük savaşçısının verdiği esin ve güçle söylüyoruz ve söylemekten de vazgeçmeyeceğiz: “Siz bizi yurtsever duruşumuzdan, Cumhuriyet sevdamızdan, değerleri uğruna çalışmaktan ve onu her koşulda savunmaktan alıkoyamayacaksınız. Bölücüsü, darbecisi, yobazı, döneği, cahili ve aymazı iyi bilmelidir ki, siz bizi asla teslim alamayacaksınız!”

Bu söz, Atatürk Karşıyaka’sının sözüdür. Toprağında büyük emaneti Zübeyde Annesini, belleğinde Büyük Önderin sözlerini,     bilincinde Türkiye Cumhuriyeti’ni büyük bir saygı duruşuyla yaşatan Karşıyaka’dan, nasıl başka bir söz çıkabilir ki?

İşte bu yüzden her işimize 23 Nisan ruhuyla “Önce Çocuklar”, 19 Mayıs ruhuyla “Önce Gençler” diye başlıyoruz. Dünyada kadınlara haklarını teslim eden ve bununla çağdaşlık kapılarını ardına kadar açıyor, bir ülkenin duruşuyla, sağlıklarından eğitimlerine, emeklerinden yaratıcılıklarına “Önce Kadınlarımız” diyerek, var gücümüzle çalışıyoruz. Kurucusu tarafından “Kimsesizlerin kimsesidir” diye tanımlanan Cumhuriyetimize yakışmak için, yaşlımızdan engellimize, doğamızdan tarihimize, yaşamın her alanını asla ihmal etmiyoruz.

Karşıyaka’nın “Bilim, Spor, Eğitim, Sanat, Emek Kenti” iddiasının, bu amaçla her gün yenisi eklenen proje ve tesislerinin, her biri ulusal ve uluslararası ödüllerle onurlandırılan ve birçok yerel yönetime esin veren girişimlerinin gerekçesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muhteşem öngörüsüyle çağdaş, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Bu sonuç, yerel yönetimiyle hemşerileri arasında yaratılan imecenin, dayanışmanın, aynı ruh ve çalışkanlıkta buluşmanın, kısaca Karşıyaka’nın eseridir. Çünkü Atatürk’ün Karşıyaka’sına bu yakışır.

Biz 10 Kasımları böyle anlıyor, böyle anıyoruz.

 Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı