Başkanın Mesajı

Sosyal Sorumluluk ve Biz

Yurtsever Hemşerilerim,

Genel olarak bireylerin bir arada ve topluma duyarlı bir biçimde hareket etmesi “sosyal sorumluluk” olarak tanımlanmaktadır. Kültürel, sosyal, ekonomik, çevresel sorunlara ve ihtiyaçlara yönelik refleksler, sosyal sorumluluğun kapsamına girmektedir. Toplumsal yararın gözetildiği, ihtiyaçlarının giderilmesinin hedeflendiği sosyal sorumluluk çalışmaları, kar amaçlı değildir. Sosyal sorumluluk, bireysel ve toplumsal yaşamda farkındalığın, empatinin, fedakârlığın, toplumsal değerlerden yana olmanın adıdır. Oy beklentisiyle davranmanın, çıkar ya da reklam peşine düşmenin, kötüye kullanmanın, dahası o projelerden yararlananların teşhir edilip, onurlarının çiğnenmesinin, ne sosyallikle ne sorumlulukla, ne de insanlıkla en küçük ilgisi olamaz.

Cumhuriyetimize dair en güzel tanımlardan biri, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir” sözüdür. Geleneksel birikimlerimizle evrensel insanlık değerlerinin harmanlandığı bu özlü söz, Karşıyaka Belediyesinin sosyal sorumluluk bilincini belirlemekte, rotasını çizmektedir. Sözün burasında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı yürekten ve asla bitmeyecek sevdayla kutluyor, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehitlerimizi ve bugünlere ulaşmamızı sağlayan atalarımızı saygı ve minnetle anıyorum.

Geçtiğimiz dört yıl, Karşıyaka’mızın sosyal sorumluluk alanında yıldızlaşmasına, esin ve cesaret kaynağı olarak görülmesine ve her biri ulusal ya da uluslararası ödüllerle onurlandırılmasına sahne olmuştur. Dergimizin sayfalarında, çalışmalarımızdan örnekler okuyacak, Karşıyakalı iseniz onur duyacak, değilseniz “İyi ki Karşıyaka var” diyeceksiniz.

Dört yıl önce göreve başlarken “Karşıyaka Belediyesi, kentinin en büyük demokratik ve sivil toplum örgütü olacak” demiştim. Bugün bu sözün eserlere, projelere, hemşeri memnuniyetine dönüşmesinin mutluluğu içindeyim.

Yarattığımız büyük imece sayesindedir ki, hayatı her alanda ve hep birlikte kucaklıyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimize iyi bir gelecek adına can suyu sağlıyor, eğitimde bir marka olarak adlandırılıyoruz. Kadınlarımıza kendilerini sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan tanımlamaları için koşullar yaratıyor, saygımızı ve vefamızı gösteriyoruz. Bilge Çınarlarımız kendilerini yalnız hissetmiyor, yaş almanın ihtiyarlamak olmadığını, yaşayarak görüyor. Karşıyaka’da hiçbir engelli hemşerimiz sokaktan ve toplumdan soyutlanmıyor, yanlarında belediyelerinin olduğunu bilerek, güven ve huzur içinde hayatı kucaklıyor. Özellikle yaşlı ve yoksul hastalarımız, kapılarının çalınacağını, ihtiyaçlarının karşılanacağını biliyor. Yediden yetmişe tüm Karşıyakalılar sağlıktan spora, eğlenceden kültür ve sanata, çağdaş bir kentin çağdaş yurttaşları olarak hayattan keyifler derliyor.

Doğamızı ve çevremizi unutmuyor, aşklarımızı “Mutluluk Ormanı”nda, yenilenen evlerimizin huzurunu “Kentsel Dönüşüm Ormanı”nda, kentimizin yeşiline daire başına iki ağaç dikerek ölümsüzleştiriyoruz. Can dostlarımız sokak hayvanları, kuşkusuz en çok Karşıyaka’da sağlık ve güven içinde yaşıyor.

Sınır boylarında ülkemizin esenliği için silah başında bekleyen yiğitlerimize, yüreğimizin mektupları ile ulaşıyoruz. “Bir Çocuk Bin Gülüş” dileklerimizle, ülkemizin uzak yerlerindeki çocuklarımızın hayatlarına dokunuyor, mutluluklar sunuyoruz. Olanaklarımız elverdiğince, ihtiyaç sahibi yörelere, parklar, tesisler kuruyor, eğitim araç gereçleri gönderip, birlik ve beraberliğimizi perçinliyoruz.       

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyor, içten dileklerimi sunuyorum.

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı