Başkanın Mesajı

Ruhumuz yeter

Yurtsever Hemşerilerim,

Türkiye Cumhuriyeti bir “mucize” anıtıdır. Çürümüş bir imparatorluğun topraklarını yutmaya hazırlanan emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı, 19 Mayıs 1919’da başlatılan itiraz ve isyanın, 29 Ekim 1923’te yepyeni bir ülkeyi ilan etmesinin adıdır bu mucize. Yaratanları, atalarımızı, aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

Dünya Özgürlük ve Bağımsızlık Tarihinin en seçkin sayfalarını yazanların çocuklarıyız. Yeryüzünün gördüğü en onurlu direniş ve yeniden diriliş destanını yazan bir halkın devamıyız. Bugün bize gerekli olan, yaşadığımız sorunlar ve sıkıntılar ne olursa olsun, bu mucizeyi yaratan ruhu anımsamaktır. Tarih bilincine sahip olan ve dünü unutmayan herkes bilir ki, hiçbir sorun ve sıkıntı o günlerde çekilenlerle kıyaslanamaz.

O yüzden biz tarihimizin onur günlerini, yalnızca bir kutlama ve şenlik olarak değil, bilinç, algı ve kararlılığımızı tazeleme günleri olarak yaşıyor, onlara minnetimizi, vefamızı, coşku ve umutlarımızı ekliyoruz.

İşgaliyle kurtuluş mücadelesinin çoban ateşini, kurtuluşuyla Cumhuriyet meşalesini yakan İzmir, elbette onur günlerini daha farklı yaşıyor ve kutluyor. Onun incisi Karşıyaka ise Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evi, büyük emanetimiz annesi Zübeyde Hanım’ın toprağı, babası Ali Rıza Efendi’nin hatırasını yaşatan parkı ve bir Cumhuriyet kalesi olmanın onur ve sorumluluğuyla pırıl pırıl parlıyor.

Her köşemizde kentimize, ülkemize ve insanlığa değer katmış nice yiğit insanı yaşatıyoruz. Karşıyaka’nın sözünü ve duruşunu, her koşulda ve demokrasiye şaşmaz bağlılığımızla dile getiriyoruz. Projelerimizin, işlerimizin, her gün yenilerini eklediğimiz nice eserin önsözünü, işte bu ruhla yazıyoruz. Nicelerini, yine hep birlikte oluşturacak ve gelecek kuşaklara armağan edeceğiz.

30 Ağustos Zafer Bayramımızı on binlerce hemşerimizle birlikte kutladık, şimdi 9 Eylül coşkusuna hazırlanıyoruz. Kentimizin kurtuluşu onuruna düzenleyeceğimiz etkinliklerde, bir kere daha Karşıyaka farkını gösterecek, “Ne de olsa Karşıyaka!” dedirteceğiz.

Biz “Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir” diyen, mücadelesiyle mazlum halklara cesaret verirken, yeryüzüne “Yurtta Barış, Dünyada Barış” çağrısı yapacak kadar büyük bir barışseverin ve dehanın yurttaşlarıyız. Ulusal günlerimizi, savaşın acılarını yaşamış bir halk olarak kutlarken, en büyük dileğimiz içimizde ve yeryüzünde barışın egemen olmasıdır. Çünkü barış yoksa

Sevgili hemşerilerim,

Yaz bitiyor, şimdi sıra sonbaharın Karşıyaka şarkısındadır. Okullarımız çocuk cıvıltılarına hazırlanırken, biz de onların sağlıklı, temiz, bakımlı sınıflarda eğitim görmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Anaokullarımız, küçük yavrularımıza mutluluklar sunmak için tümüyle elden geçiriliyor. İsmail Hakkı Tonguç Eğitim Merkezimizden yetişmiş çocuklarımız, üstün başarılarıyla göğsümüzü kabarttı. Onlara yenilerini eklemeye hazırlanıyoruz. Bir Karşıyaka markası ve sosyal sorumluluk gururumuz olan “Karşıyaka’nın Filizleri”, sizlerin katkısıyla nice gencimize can suyu sağlamayı sürdürecek. Bir kere daha sizlere teşekkür ediyor, daha da çoğalacağımızı biliyorum. Şimdiden hepsine başarılar diliyor, sizleri bu örnek projenin parçası olmaya davet ediyorum.

Yeni dönemde de güzel işlere birlikte imza atacak, Karşıyaka’nın büyük bir aile olduğunu gösterecek ve her zamanki gibi kazanacağımız başarılarla gurur duyacağız. Doğanın ve tarihin armağanı olan kentimiz, sözüyle ve işiyle yine örnek olacak, güç ve esin verecek.

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyor, içten dileklerimi sunuyorum.

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı