Başkanın Mesajı

İzmir’in dağlarında açan çiçeklere

Ruh ve can veren Karşıyaka...

Yurtsever Hemşerilerim,

Tanışlarınızı, eşinizi dostunuzu, belki de ilk kez görecek konuğunuzu, yaşadığınız yere niye çağırırsınız? Siz oralara niye gidersiniz? Hasret gidermek, yeniden kavuşmanın sevincini yaşamak, sağ ve esen olmanın coşkusuyla geçmişi anmak, bugünü paylaşmak, yarını tasarlamak güzeldir. Sonra sıra o yeri, semti, kenti tanımaya ve yaşamaya gelir. Bizim için sorun yoktur, çünkü burası Karşıyaka’dır.

Türkiye Cumhuriyetini var eden ve yaşatan ne kadar değer varsa, Karşıyaka’nın kişiliğini, duruşunu ve yaşam kalitesini onlar belirler. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, onun büyük emaneti Zübeyde Hanım’ın Karşıyaka’sıdır burası. Anıtlarına, parklarına, alanlarına, sokaklarına bu değerlerin ve simgelerinin adları verilmiştir. “Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı”nı selamlayarak girersiniz kentimize. Zübeyde Hanım’ın anıt mezarından Latife Hanım Köşküne, Çanakkale Şehitlerinden Bombacı Ali Çavuş’a, Cumhuriyet kurumlarından her biri kalbimizde yaşayan şehitlerimize kadar birçok saygı anıtında, aidiyet ve bağlılığın çağdaşlık ve estetikle buluştuğunu görürsünüz.  Çünkü burası Karşıyaka’dır.

Kaf Sin Kaf nedir, daha ilk adımda yaşamaya başlarsınız. Attila İlhan’ın kentinde, sanata ve emekçisine verilen değeri görürsünüz. Kültür Merkezlerimizde, galerilerimizde, müzelerimizde kültür ve sanatın nasıl bir yaşam biçimine dönüştüğüne tanık olursunuz. KODA’yı dinlerken onur duyar, tiyatromuzun, korolarımızın, konuk ettiğimiz toplulukların kentimize kattığı değerleri hissedersiniz. 

“Karşıyaka’nın Filizleri”, “Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü”, KARGEM, Anaokulları, Bilim Merkezi, her semte yayılmış kitaplıklar ve nice projeyle bilime, eğitime, çocuklarımıza ve gençlerimize ve değere tanık olursunuz. Karşıyaka’ya geldiğinizde emeğe, kadına, yaşlıya, engelliye gösterilen saygının, nasıl somuta dönüştüğünü görürsünüz. Bir kentin “Aktif Şehir” olarak tanımlanmayı, her yaşa seslenen spor olanaklarıyla, okulları, kursları ve yetiştirdiği değerlerle hak ettiğine tanık olursunuz. Ulusal ve uluslararası düzeyde bunca ödülün nasıl kazanıldığına, proje ve uygulamalarıyla birçok yerel yönetime örnek ve model olmanın nasıl mümkün olabileceğine, Karşıyaka sayesinde inanırsınız. Burası lezzetiyle, kokusuyla, dokusuyla beş duyuya, yüreğe ve düşünceye keyif ve umut veren Karşıyaka’dır.

Kırmızı ile yeşilin uyumunu yaşarsınız Karşıyaka’ya geldiğinizde. Başta sokak hayvanlarımız olmak üzere, doğaya ve tüm canlılara gösterilen saygıyı görürsünüz. 4 yılda 70 bin fidan dikerek… Yeni evlenen çiftlerin ağaçlarıyla gülümseyen 2 Mutluluk Ormanı oluşturarak… Her yeni binaya metre kare başına bir ağaç dikilmesini öngörerek… 52 yeni parkla kişi başına düşen yeşil alan oranını yükselterek… Çocuklarına oyun, yetişkinlerine soluklanma alanları yaratıp, 40 parkı yeniden canlandırarak… Doğaya ve çevreye nasıl özen gösterildiğini görür ve sevinirsiniz. Dağlarımızın özgürlüğü, denizimizin güzelliği sağlıklı çevre duyarlığıyla nasıl buluşur, bir günde hepsini yaşarsınız Karşıyaka’da.

“Bina değil ağaç dikeceğiz”, “Doların değil, doğanın yeşilini savunacağız” diyen bir irade, bu kararlılığı nasıl kısa sürede toplumsal imeceye dönüştürebilir? Karşıyaka, bu sorunun yanıtını yaşayan ve yaşatan bir incidir. 

Biz, İzmir’in dağlarında açan çiçeklere, ruh ve can veren Karşıyaka’yız. Tarihimizle, coğrafyamızla, alımızla ve yeşilimizle “Ne de olsa Karşıyaka!” dedirten bir kentiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızda, bütün bunları yaşamak ve bir daha anımsatmak için biz hazırız. Şimdiden kutlu olsun, sizi de bekleriz.

Sevgi, saygı ve umut dolu dileklerimle, hepinizi selamlıyorum.

 

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı