Başkanın Mesajı

Yurtsever Hemşerilerim,

“Biz susacağız, işlerimiz konuşacak. Adına ömür dediğimiz bu serüven, bir gün ne zaman biter bilinmez. Ama işlerimiz anlamlı, izlerimiz kalıcı olacak. Var gücümüzle çalışacak, yeni işleri, eserleri ve başarıları kentimizin belleğine yazıp, “Şimdi sırada ne var?” diye ufuk çizgisine bakacağız.

Çok çalışacağız. Tıpkı bu güzel ülkeyi bugünler için armağan edip, büyük bir emanetin sorumluluğu olarak bizlere bırakan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi… Ateşlerden geçen fırtına kuşları ve yorulmayı unutmuş karıncalar misali emek vermiş atalarımız gibi…”

2014’te başlayan ve bizi kısa sürede önemli sonuçlara ulaştıran yolculuğumuzun rotasını, yukarıdaki sözler çizmiştir. Rutin belediyecilik ezberini bozan, kanıksanmış hizmetlerin ötesine geçip, “yerel yönetim” tanımını yeniden yazan “Karşıyaka Farkı”, bu irade ve kararlılığın sonucudur.

Ekim ayını Cumhuriyetimizin 95. Yılını yine güzel etkinliklerle ve yoğun kitleler halinde kutladık. Bağlılığımızı perçinledik, umutlarımızı ve çağdaş, demokrat ve laik değerlerimizi dillendirdik. Kasım ayı, bizim için çok özel bir aydır. Beşeri bir varlık olarak sonsuzluğa uğurladığımız 10 Kasım’ın 80. Yılında, Büyük Atamızı yine dinmeyen hasretimizle ve minnet duygularıyla anıyoruz. Dünyada hiçbir komutan ve lider, ölümünün üstünden bunca yıl geçmesine rağmen, yalnızca ulusunun değil insanlığın belleğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk kadar canlı kalamamış, etkileyici ve belirleyici olamamıştır. Çünkü O, yalnızca bir komutan değil, büyük bir halk önderi ve tarihin akışını değiştiren bir devrim lideridir.

Atatürk’ün kenti ve büyük emaneti Zübeyde Hanım’la bütünleşmiş kimliği ile özel bir yere sahip olan Karşıyaka, Büyük Atasını kalıcı eserlerle anmanın onurunu yaşıyor.

Teknik ve estetik ayrıntılarını dergimizin sayfalarında okuyacağınız, tepeden tırnağa yenilediğimiz ve kentimizin simgesi olan “Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı”mız, 3 Kasımda açtığımız “Saygı Müzesi” ile tanımı olanaksız bir değer kazanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, “Kadın Hakları” konusunda gerçekleştirdiği devrimlerle de, aydınlanma karakterini ortaya koymuş, dünyaya bu konuda da öncülük yapmıştır. Kadınlarımızı yüzyılların karanlığından kurtararak, evrensel insan haklarıyla donatılmasını ve çağdaş bireyler olarak hayata katılmasını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti, bunun karşılığını yine kadınlarının gösterdiği başarılarla almıştır. “Saygı Müzesi” kurtuluş, kuruluş ve ilerleme mücadelesinde, ülkemizdeki ilkleri başararak sonraki kuşaklara cesaret veren kadınlarımıza bir saygı duruşudur. Ancak onu yalnızca bu niteliğiyle özetlemek, doğru ama yetersiz bir yaklaşım olur.

Bugün ne yazık ki kadınlarımızı Cumhuriyet kazanımlarından mahrum bırakmaya, şiddet, önyargı ve cehalet kıskacında boğmaya, yaşam tercihleri ve biçimlerini belirlemeye kalkanların uygulamalarını ve yol açtıkları acıları görmek zorundayız. Aynı zamanda bir “Kadın Kenti” olan, sorunlara “Bana ne?” demeden sahip çıkıp, hastalıklı zihniyetleri “Sana ne?” diyerek teşhir eden ve itirazını dillendiren Karşıyaka, “Saygı Müzesi” ile bugünlere dair de bir duruş sergilemektedir. Duruşları, eserleri, başarıları ve yaşadıklarıyla birer toplumsal simgeye dönüşmüş yüze yakın kadınımız, bir yandan Türkiye Cumhuriyeti değerlerini anımsatırken, bir yandan da bu onurlu geçmişe saygısızlık yapanlara karşı bir uyarı işlevi görmektedir. “Saygı Müzesi” yüklendiği bu içerik ve anlamla da, “Karşıyaka Farkını” ortaya koymaktadır. Kazandıkları uluslararası ödüllere, daha nice eserin başarılarını ekleyecek, gelecek kuşaklara armağan edeceğiz.

“Hayaller, cesaret ve emek ister” anlayışımızla, Karşıyaka’dan hep güzel ve onurlu haberler vereceğiz. Çünkü biz, geçmişin başarılarıyla geleceğe yürüyen büyük bir aileyiz.

Hepinize saygılarımı, sevgilerimi, selamlarımı sunuyorum.

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı